The Greek Underground PUA Community
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
The Greek Underground PUA Community

Maestro's Lounge
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Αδυνάτισμα και διατροφή.

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
deja-vu

deja-vu


Αριθμός μηνυμάτων : 11
Ηλικία : 41
Location : Ιωάννινα
Registration date : 28/11/2008

Αδυνάτισμα και διατροφή. Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Αδυνάτισμα και διατροφή.   Αδυνάτισμα και διατροφή. Icon_minitimeΔευ Φεβ 16, 2009 6:21 am

Αδυνάτισμα και διατροφή.


Καταρχήν να πω ότι δίαιτα δεν σημαίνει δεν τρώω τίποτα όπως πιστεύουν οι περισσότεροι αλλά τρέφομαι σωστά. Τώρα η λέξη σωστά σηκώνει μεγάλη συζήτηση…

Δεν θέλω να σας στείλω σε διάφορα προγράμματα διατροφής ή έτοιμους κατάλογους με δίαιτες, γιατί ο καθένας από εμάς είναι διαφορετικός και χρειάζεται ειδικό πρόγραμμα μόνο γι αυτόν. Αυτό που θέλω να πω είναι πως αν δεν κόψουμε την μασαμπουκα η κοιλιά δεν πέφτει…

Βρήκα ένα βιβλίο στο ιντερνετ διατροφικές συνήθειες ή διατροφικές αλλεργίες ( Δεν θυμάμαι ακριβώς, θα το ξαναψάξω…) το οποίο μου κίνησε την περιέργεια και σίγουρα θα το διαβάσω κάποια στιγμή. Άλλωστε σε όλους έχει τύχει να μην μπορούμε να αντισταθούμε σε κάποια συγκεκριμένα φαγητά ή γλυκά…

Δοκίμασα την δίαιτα των body bilder, δηλαδή να τρώω κάθε 3 ώρες αλλά δεν με βοήθησε αρχικά. Ίσως χρειάζονταν περισσότερος χρόνος ώστε να αλλάξει ο μεταβολισμός μου. Νομίζω, δεν βάζω και το χέρι μου στην φωτιά, πως χρειάζονται 2 με 3 βδομάδες για να αλλάξει ο μεταβολισμός και να προσαρμοστεί σε ένα νέο πρόγραμμα διατροφής.

Αυτό που έκανα εγώ και έχασα 10 κιλά ήταν να βάλω υψηλά κίνητρα και να δοκιμάσω την θέληση μου… Έπεισα τον εαυτό μου, πριν διαβάσω για το παιχνίδι, πως αν δεν αδυνατίσω δεν θα χτυπήσω πρωτοκλασάτα γκομενακια… Αυτό που έκανα ήτανε αρχικά να κόψω το βραδινό. Έτρωγα το πρωί μόλις σηκωνόμουνα. Κάτι από τον φούρνο και μετά το μεσημεριανό. Στην πρώτη εβδομάδα δεν είδα διάφορες όμως το σημαντικό ήτανε ότι είχα μπει σε ένα ρυθμό να μην τρώω το βράδυ. Αφού δεν είδα διάφορα και αφού ο οργανισμός μου άρχισε να συνηθίζει το λιγότερο φαγητό έκοψα και το πρωινό και έτρωγα μόνο το μεσημέρι. Έτρωγα τα πάντα το μεσημέρι χωρίς να με νοιάζει… Περίμενα να έρθει το επόμενο μεσημέρι για να ξαναφανώ… Ήτανε μια απόλαυση ότι έτρωγα.

Το βράδυ για να μου κόβεται η πεινά έπινα γάλα. Επειδή δουλεύω το βράδυ έπινα και ένα λίτρο γάλα. Μερικές φορές αντικαταστουσα το γάλα με χυμούς.

Μέσα σε ένα μήνα είδα θεαματικά αποτελέσματα. Έχανα περίπου 300 – 400 γραμμάρια καθημερινά. Σε 1-2 μήνες είχα χάσει αυτά τα 10 ανεπιθύμητα κιλά… Δεν ήτανε τίποτα το φοβερό, μόνο 2-3 μέρες στην αρχή προσαρμογή, ισχυρή θέληση για τον στόχο και εγκράτεια.

Το φοβερό πράγμα ήτανε και είναι ότι περπατούσα πιο εύκολα και κουραζόμουνα πιο δύσκολα… Εκτός από αυτό οι γυναίκες άρχισαν να με κοιτάνε με άλλο μάτι… Το ένοιωθα… Γιατί άλλο να είσαι 82 και άλλο να είσαι 72… Θέλει μεγάλη προσοχή όμως μόλις χάσει κάποιος τα κιλά. Χρειάζεται συντηρήσει για περίπου 6 μήνες, διότι είναι πολύ εύκολο να ξαναπαχηνει…

Τα μανιτάρια φουσκώνουν και δεν έχουν καθόλου θερμίδες. Οι ελιές περιέχουνε κάποια Ελέα, δεν ξέρω ακριβώς τι, που διασπόνται αργά και σε κρατάνε χορτάτο για πολλές ώρες.

Όλα είναι ένα θέμα συνηθείας. Όπως το κάπνισμα. Όταν το μυρίσεις για πρώτη φορά σου έρχεται μια απέχθεια… Έτσι είναι και τα λαχανικά και τα φρούτα… Όταν όμως προσπαθήσουμε και τα βάλουμε στις διατροφικές μας συνήθειες θα έχουμε καλύτεροι πέψη των τροφών…

Όταν έχω περισσότερες πληροφορίες σχετικές με το θέμα θα γράψω πάλι…

Θα ήθελα να πω μερικές ατάκες εδώ που θα δώσουνε δύναμη και κουράγιο να ξεκινήσεις την προσπάθεια…

Υπάρχει ένα ρητό που λέει : «Αν πιστεύεις πως μπορείς ή δεν μπορείς να κανείς κάτι….έχεις δίκιο.»

Δεν υπάρχει τίποτα που να μην μπορείς να το κερδίσεις με την εξάσκηση.
Η εξάσκηση καταφέρνει τα πάντα.
Μπορεί να αλλάξει τα κακά ήθη σε καλά.
Μπορεί να καταστρέψει τις κακές αρχές και να ξαναδημιουργήσει καλές.
Μπορεί να κάνει τον άνθρωπο να μοιάζει άγγελος.

Μαρκ Τουέιν

Ας αλλάξουμε λοιπόν τα κακά μας ήθη και την κακή μας διατροφή…

Το τυρί έχει πολλά λιπαρά και όμως το τρώμε καθημερινά; Μπορείς να το περιορίσεις; Να τρως μια φορά την βδομάδα;

Το βρόμικο φαγητό θα είναι πάντα βρόμικο… Απίστευτα νόστιμο… Κόφτο για 1-2 μήνες… Αλλά μετά μην πέσεις πάλι με τα μούτρα…

Φιλικά deja-vu.
Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/home.php#/profile.php?id=1404618030&ref=
 
Αδυνάτισμα και διατροφή.
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
The Greek Underground PUA Community :: Συζητήσεις :: Διάφορα-
Μετάβαση σε: