The Greek Underground PUA Community
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
The Greek Underground PUA Community

Maestro's Lounge
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 H χυλόπιτα!

Πήγαινε κάτω 
3 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
coolman

coolman


Αριθμός μηνυμάτων : 43
Ηλικία : 40
Location : Athens
Registration date : 18/08/2008

H χυλόπιτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: H χυλόπιτα!   H χυλόπιτα! Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2008 12:15 am

Δευτέρα βράδυ απόψε και μιας και η κίνηση έξω είναι μικρή, αποφάσισα να κάτσω να σας γράψω τη δική μου θεώρηση σχετικά με τη χυλόπιτα! Καταρχήν είναι κάτι που λίγο ή πολύ μας ενοχλεί όλους, απλώς όσο περισσότερες τρώμε, τόσο λιγότερο μας πειράζει! Συνηθίζουμε! Πρέπει να σας πω ότι λέω τις προσωπικές μου απόψεις και μόνο και δε θέλω να το παίξω έξυπνος γιατί συμβαίνει συχνά να παρεξηγούμε το γραπτό λόγο! Φυσικά μπορεί ο καθένας σας να σχολιάσει ό,τι γράφω!

Πληροφοριακά, η ιστορία της έχει ως εξής: τα πολύ παλιά χρόνια, ένας "γιατρός" πουλούσε χυλόπιτες(κάτι σκευάσματα ψημένα στο φούρνο) σε παράφορα ερωτευμένους καθώς και καλά είχαν την ιδιότητα να τους "θεραπεύουν"!


Η ψυχολογία της απόρριψης:

Το συχνότερο λάθος που κάνουν πολλοί είναι ότι παίρνουν πολύ σοβαρά την άρνηση μιας γυναίκας! Μάλλον θεωρούν την άποψη της καθεμιάς πολύ πιο σημαντική από τη δική τους άποψη για τον εαυτό τους! Όπως και να 'χει, δε γίνεται να ταιριάζουμε με όλους! Οι γυναίκες είναι όντα που υπερφορτώνονται εύκολα και αμύνονται με χυλόπιτες κλπ.. Ήμουν απ' αυτούς που φοβόντουσαν πολύ τη χυλόπιτα επειδή δεν έχω φάει πολλές και το λάθος μου ήταν ότι θεωρούσα τόσο σωστό τον εαυτό μου(όχι σίγουρο), έχοντας κάνει τα σωστά βήματα δηλαδή για να ελαχιστοποιήσω το ενδεχόμενο χυλόπιτας, έτσι ώστε να με πειράζει πολύ μια απρόσμενη χυλόπιτα! Άλλο ένα λάθος!


Τα αίτια:

Δεν είναι ανάγκη να μην αρέσετε σε κάποια για να σας χυλοπιτιάσει! Μπορεί να είναι μπερδεμένη, να έχει προβλήματα σε κάποιον άλλο τομέα της ζωής της, να μη θέλει να δεσμευτεί καθόλου αυτόν τον καιρό, να έχει δεσμό("αν είχες έρθει πιο νωρίς"), να είναι λεσβία Laughing , να... Μπορεί να μην έκανες τα σωστά βήματα(δεν πιάνουν όλα σε όλες) ή απλά να μην είσαι ο τύπος της! Καμιά φορά το κάνουν(ακόμα και υποσυνείδητα) για να δούνε αν "μασάς". Μου έχουν τύχει περιπτώσεις που στην αρχή προέβαλλαν αντίσταση αλλά μετά διαπίστωσαν ότι ήταν λάθος και άρχισαν να με κυνηγάνε!! Έχετε δώσει ποτέ χυλόπιτα σε γυναίκα; Αν ναι, θα γνωρίζετε σε γενικές γραμμές ότι από τη μια σας κολακεύει η κοπέλα, από την άλλη όμως δε θα θέλετε να είστε με κάποια που δε σας αρέσει(σε διάφορους τομείς) αλλά στη συνέχεια μπορεί και να είπατε ότι " ήταν λάθος που δεν έκανα κάτι μαζί της"! Σε κάθε περίπτωση, εκτός από την αυτοπεποίθηση που παίρνει κάποιος, δε νομίζω να νομίζει ότι επειδή του την έπεσαν είναι και ανώτερο άτομο! Επιπλέον, σκέφτεται πως έτσι είναι καλύτερα και για τους δυο και μετά από λίγες στιγμές παύει να το σκέφτεται άλλο! Η αλήθεια είναι πάντως ότι σε αυτό τον τομέα οι γυναίκες(πόσο μάλλον οι όμορφες) έχουν το πάνω χέρι! Όπως είπε και ο Style: "κανένας άντρας δε διαλέγει μια γυναίκα αλλά της δίνει την ευκαιρία να τον διαλέξει εκείνη"!


Τα λάθη:

Το μεγαλύτερο λάθος που δημιουργεί τη χυλόπιτα ή μάλλον εκείνο το στοιχείο που σε πειράζει περισσότερο είναι η αποτυχία όταν έχεις δημιουργήσει συναισθηματικό δέσιμο! Εγώ για παράδειγμα έκανα το λάθος όχι μόνο να δημιουργώ δέσιμο αλλά να φαντάζομαι και το μέλλον με κάποια ενώ δεν ήμουν καν μαζί της, και όχι μόνο αυτό αλλά μου την έδιναν και υπερβολικά(ζήλεια) οι άλλοι υποψήφιοι μνηστήρες! Έπρεπε να ασχοληθώ πρώτα με το τώρα και αργότερα με το μετά, ο ρομαντισμός σε βοηθάει να διατηρείς μια σχέση αλλά δε σε βοηθάει τόσο στο να την κατακτήσεις! Μάλλον σε καταστρέφει στην αρχή! Ένα ακόμα λάθος που κάνουν πολλοί είναι η επιλογή λάθος τόπου και χρόνου για ν'ανοίξουν! Σίγουρα είναι καλό και όμορφο το να φλερτάρεις οπουδήποτε και οποιαδήποτε αλλά πρέπει να αξιολογείς και το περιβάλλον για να δεις αν σ'ευνοεί! Χαρακτηριστικό παράδειγμα προς αποφυγήν είναι το εργασιακό περιβάλλον, είναι ένας χώρος που όπως και να 'χει πρέπει και να δουλέψουμε και λίγο, ακόμα και αν υπάρχει όλη η καλή διάθεση και από τις δυο πλευρές και ο ένας ανοιχτεί στον άλλο, το θέμα είναι ότι η χυλόπιτα σε μια τέτοια περίπτωση θα σε πειράξει! Θα σε πειράξει για δυο κυρίως λόγους, ο ένας είναι ότι θα την ξαναβλέπεις κάθε μέρα και θα λες ότι δεν την έριξες και ο άλλος ότι θα έχει χαλάσει η επικοινωνία σας! Στο εργασιακό περιβάλλον όταν κάποιον τον πας και μιλάς μαζί του, δε σημαίνει ότι αυτομάτως ταιριάζετε! Μπορεί ένα φιλικό, συναδελφικό ενδιαφέρον να το εκλάβει λάθος κάποιος.


Η αποφυγή:

Όπως αντιλαμβάνεστε αγαπητοί συμφορουμίτες, το θέμα είναι να τη φας "αναίμακτα" ! Νομίζω ότι στην ηλικία που βρίσκονται οι περισσότεροι από 'μας είναι λίγο δύσκολο να βρεις άντρα και γυναίκα για σοβαρό σκοπό οπότε ορμάτε γιατί χανόμαστε! Το καλύτερο και "ασφαλέστερο" πέσιμο νομίζω ότι μπορεί να γίνει βραδάκι σε καφετέρια! Εκεί, αν είναι μόνες τους(λογικά οι πιθανότητες να έχει γκόμενο και να βγαίνει μόνη Σάββατο βράδυ είναι μικρές) πας και τους την πέφτεις και βλέπεις και λίγο από προσωπικότητα, εξάλλου σιγά μην την ξαναδείς! Έτσι, πολλοί είναι εκείνοι που αρχίζουν από τις τουρίστριες για συναφείς λόγους!

Στο φινάλε όλα μες στη ζωή είναι, σαν επιστήμονας(τρομάρα μου) έχω μάθει ότι αν και τίποτα δεν είναι τυχαίο, εντούτοις δε μπορείς να διασφαλίσεις τίποτα' εδώ πείραμα κάνεις με δεδομένα και ελεγχόμενες συνθήκες και κάτι πάει στραβά, με τις γυναίκες θα είσαι σίγουρος; Μη δένεστε απ΄την αρχή!

Σε όλα αυτά υπάρχουν βέβαια και εξαιρέσεις!


Life is short, live it or leave it!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kalitexnis




Αριθμός μηνυμάτων : 30
Ηλικία : 43
Location : Kalymnos-Kos / Dodekanisa
Registration date : 06/09/2008

H χυλόπιτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H χυλόπιτα!   H χυλόπιτα! Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2008 2:02 am

Αχχχ...Διάβασα όλα σου τα πόστ και έχεις τοσο δίκαιο...Πρέπει να κάνουμε τώρα, όσα περισσότερα πράγματα μπορούμε, γιατί θα μεγαλώσουμε ,θα αναπολούμε και ενίοτε θα βλαστημάμε, την καλημέρα που δεν είπαμε γιατί ντραπήκαμε , τις κουβέντες που δεν είπαμε και μετανοίωσαμε , το πέσιμο που δεν κάναμε για να μην φάμε χυλόπιτα και απαναπαυτήκαμε στις "δάφνες" της σιγουριάς και της "αγαμίας" προκειμένου να μην πέσει αυτός ο γαμημένος εγωισμός μας, δηλαδή της σίγουρης λύσης "Απο τη στιγμή που δεν θα την πέσω, δεν υπάρχει και περίπτωση να μου πει όχι"....Πόσο θα ζήσουμε ακόμα άραγε ,πόσο...Ορμάτε παιδιά στο ψαχνό χωρίς να φοβάστε τίποτα..Ορμάτε
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maevius

maevius


Αριθμός μηνυμάτων : 7
Ηλικία : 43
Location : athens
Registration date : 16/09/2008

H χυλόπιτα! Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: H χυλόπιτα!   H χυλόπιτα! Icon_minitimeΤρι Σεπ 30, 2008 11:50 am

πολυ σωσωτα τα λετε και οι 2. η ουσια ειναι σε καθε στραβη που τυχαινει ειναι να μη σκεφτεσαι τι παθαινεις μεσα απο αυτο αλλα τι ΜΑΘΑΙΝΕΙΣ μεσα απο κει. ενα θα ειναι παντα το ρητο, ΠΑΜΕ ΓΙ ΑΛΛΑ!
Γι αυτο GO GO GO!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
H χυλόπιτα!
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
The Greek Underground PUA Community :: Συζητήσεις :: Main-
Μετάβαση σε: