The Greek Underground PUA Community
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.
The Greek Underground PUA Community

Maestro's Lounge
 
ΦόρουμΠόρταλLatest imagesΑναζήτησηΕγγραφήΣύνδεση

 

 Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;

Πήγαινε κάτω 
5 απαντήσεις
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Kon




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Registration date : 02/03/2011

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΚυρ Μάης 22, 2011 12:14 pm

'Ημουν έξω χτες βράδυ και κάποια στιγμή άνοιξα ένα σετ των τριών (2 κοπέλες, ένας άντρας) με την κλασική ατάκα της ζηλιάρας γκόμενας. Ρίχνω το opener και με το που το τελειώνω σκάνε άλλες 3 κοπελες από τη παρέα τους που μόλις είχαν έρθει. Ρωτάνε τους 3 που ηταν ηδη εκει "ποιος ειναι αυτος ρε;" και εγω εκει σκαλωσα τελειως. Λεω, οχι δε με ξερετε, μια ερωτηση ήρθα να κάνω. Ξαναεριξα το opener μου, απαντησαν και εφυγα... Δεν ειχα ιδεα πως να πιασω κουβεντα με αυτες που μολις ηρθαν. Δεν ειναι και η πρωτη φορα που μου εχει συμβει παρομοια φαση... Εχει κανείς καμια ιδέα για το τι θα μπορούσα να κάνω σε εκείνη τη φάση;;;
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maestro
Admin
maestro


Αριθμός μηνυμάτων : 88
Ηλικία : 40
Location : Thessaloniki - Greece
Registration date : 17/08/2008

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΤρι Μάης 24, 2011 1:50 am

Είναι πολύ σημαντικό να μάθεις να χειρίζεσαι τις "διακοπές" γιατί συμβαίνουν συνέχεια.
Θα σου πώ τι θα έκανα εγώ.
Εχεις πεί το opener σου και μπαίνουν 3 καινούρια κορίτσια στην παρέα.
Θα έπρεπε πριν προλάβουν να αντιδράσουν να πεις στα κορίτσια που έχεις ήδη ανοίξει "συστήστε με στις φίλες σας, μην είστε αγενής" με διαθεση πειράγματος. Έτσι είναι σαν να πετάς ενα μικρό neg στα κορίτσια που άνοιξες ήδη. Αφού σε σύστηναν θα έπρεπε να έχεις ένα δεύτερο opener έτοιμο για να πιάσεις κουβέντα στις καινούργιες του σετ.
Αφού όμως δεν πρόλαβες να πεις δευτερο opener και σε πρόλαβαν αυτές με μία φράση του τύπου "ποιος είναι αυτός ρε?" τότε μια πολύ καλή ιδέα θα ήταν ένα neg προς αυτή που το είπε για να επαναφέρεις τις ισορροπίες στο σετ σου και να δίξεις οτι έχεις τον έλεγχο. Κάτι του τύπου "Δεν βγαίνεις συχνά έξω ε?" θα ήταν καλό πάντα όμως με καλή διάθεση κ με χαμόγελο σαν να την πειράζεις. Το τελευταίο που θες είναι να αποκτήσεις εχθρούς μεσ'το σετ σου. Από εκεί κ μετά θα μπορούσες να συνεχίσεις πάλι με κάποιο έτοιμο δεύτερο opener.
Άμα το ψάξεις νομίζω θα σου έρθουν κιάλλες ιδέες.

maestro.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://thegame.forumotion.com
NorthenPolar

NorthenPolar


Αριθμός μηνυμάτων : 9
Ηλικία : 33
Location : North Pole
Registration date : 21/05/2011

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Xa!   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΤετ Μάης 25, 2011 4:27 pm

Όντως πολύ περίεργη φάση δεν το είχα σκεφτεί αυτό! Αν και ακόμα μαθαίνω και δεν είμαι pro PUA πολύ χρήσιμο.
Ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Kon




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Registration date : 02/03/2011

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΤετ Μάης 25, 2011 10:15 pm

NorthernPolar, δεν φαντάζεσαι πόσες φορές μου έχει συμβεί, είμαι σίγουρος ότι κάποια στιγμή θα σου τύχει. Razz

Μaestro, ευχαριστώ πολύ για τις συμβουλές!
Η φράση "συστήστε με στις φίλες σας, μην είστε αγενείς" μου φαίνεται καταπληκτική, θα μπει σίγουρα στις ατάκες μου! Το neg "δεν βγαίνεις συχνά έξω" το ήξερα και μάλιστα το είχα χρησιμοποιήσει μερικές μέρες πριν! Όμως δεν μου πέρασε καθόλου από το μυαλό τότε, φαντάσου πόσο πολύ τα 'χασα! Την επόμενη φορά θα είμαι καλύτερα προετοιμασμένος!
Θέλω να σε ρωτήσω για το δεύτερο opener που προτείνεις. Άμα κάνω δεύτερο, άσχετο opener δε θα φανεί κάπως περίεργο στο ήδη υπάρχον σετ; Κάτι σαν τον περίεργο τύπο που έχει ένα σωρό ερωτήσεις και ρωτάει τον κόσμο στις καφετέριες. Από την άλλη βέβαια, το να ρίξω πάλι την ίδια ιστορία θα κάνει το σετ που ήταν εκεί από πριν να βαρεθεί... Φαντάζομαι ότι το πρόβλημα θα λυθεί αν χρησιμοποιήσω ένα απλό και μικρό opener, κάτι του τύπου "Ποιος λέει περισσότερα ψέματα, οι άνδρες ή οι γυναίκες;" και όχι μια ιστορία όπως τη ζηλιάρα γκόμενα.

Υ.Γ. μου φαίνεται απίστευτο που απάντησε ο maestro! Θέλω να πω όταν ανακάλυψα το forum είχες πάρα πολύ καιρό να γράψεις και φανταζόμουν ότι είχες παρατήσει το όλο θέμα πλέον. Όπως και να χει, glad to have you back!!!

Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
maestro
Admin
maestro


Αριθμός μηνυμάτων : 88
Ηλικία : 40
Location : Thessaloniki - Greece
Registration date : 17/08/2008

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΤετ Μάης 25, 2011 11:37 pm

Kon,

Συμφωνώ οτι το 2ο opener ειναι καλύτερα να είναι σύντομο. Ειδικά αν το πρώτο σου ήταν κάποιο μεγάλης διάρκειας.

Οσον αφορά το "συστήστε με στις φίλες σας, μην είστε αγενείς" σαν follow μπορείς να συστηθείς αμέσως μετά μόνος σου πριν προλάβουν να σε συστήσουν αυτές δίνοντας το χέρι και λέγοντας "Γειά σας, είμαι ο Kon... πάντα έτσι κάνουν οι φίλες σου?" χαμογελώντας και καλό θα ήταν πριν προλάβουν να απαντήσουν οτιδήποτε να συνεχίσεις με το 2ο opener σου.
Φυσικά το ίδιο μπορείς να κάνεις ακομά και αν τελικά σε συστήσουν αυτές πρώτα.

Είναι γενικότερα καλό να φτιάχνεις σενάρια με το μυαλό σου και να τα παίζεις ξανά και ξανά μεσ'το κεφάλι σου ώστε μόλις σου τύχει κατι η αντίδρασή σου να είναι αυτοματοποιημένη χωρίς να ψάχνεις εκείνη τη στιγμή την κατάλληλη ατάκα. Φαίνεσαι ετοιμόλογος κάτι που μια γυναίκα το αναγνωρίζει και το εκτιμάει.

maestro.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://thegame.forumotion.com
Kon




Αριθμός μηνυμάτων : 13
Registration date : 02/03/2011

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΤετ Μάης 25, 2011 11:57 pm

Τέλεια, το σενάριο "Σύστησε μας" μπήκε στο οπλοστάσιο μου μια για πάντα! Ευχαριστώ πολύ για τη βοήθεια!!!

Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
enomish

enomish


Αριθμός μηνυμάτων : 19
Ηλικία : 38
Location : Πτολεμαιδα
Registration date : 08/08/2009

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΤετ Ιουλ 13, 2011 1:42 am

Φιλε Κon θα ηθελα να ρωτησω αν ειχες βγει μονος εκεινο το βραδι που εκανες το "cold" λογικα οχι ετσι?
τωρα σχετικα με τη διακοπη πιστευω οτι ψηλοκολησες λιγο γιατι εδρασες βαση προσχεδιασμενης ρουτινας δηλαδη ειχες στο μυαλο σου να πεις κατι που το ειχε γραψει καποιος αλλος ετσι ο εγκεφαλος ειχε δεσμευση ενα μερος τησ μνημης σου ωστε να θυματε την ρουτινα ενω ταυτοχρονα προσπαθουσε να υπολογισει ολες τισ πιθανες απαντησεις που θα επερνες κ να σχεδιασει την επομενη σου αποκριση ετσι βρεθηκες προ εκπληξεος οταν στο σεναριο σου παρενεβει ενας εξωγενης παραγωντας τον οποιο δεν ειχες συμπεριλαβει στις πιθανοτητες σου. Σκεψου αν ειχες ρωτησει κατι δικο σου μεσα στα φυσιολογικα επιπεδα ενος "social act" θα παθαινεσ το ιδιο? νομιζω πως οχι γιατι δε θα χρειαζοταν να θυμηθεις κατι αλλο που εμαθες κ η συζητηση σου θα ειχε μια πιο φυσιολογικη ροη ετσι ακομα κ αν σε διεκοπτε καποιος μετα τα απαραιτητα "διαχειριστηκα" συστασεις, negs , θα τους εκανες κ αυτους μερους του act η της ιστοριας σου απλα λεγοντας "οι φιλοι σου μου ειπαν τα εξεις ενδιαφεροντα, εσυ τι λες" ετσι βαζεις κατα τι γνωμη μου παντα τους αλους σε ενα ψευτο-ανταγωνιστικο mode ( μη ξεχνας ολοι θελουν να εχουν γνωμη) κ βαση της Θεωριας της ομαδος ειναι ψυχολογικα αναγκασμενοι να απαντησουν κ μετα παει λεγωντας... Εγω προσωπικα οταν βγαινω με φιλες κ φιλους ανοιγω το αντιστιχο θεμα (παντα δικο μου) πρωτα μεσα στη δικη μου παρεα κ αφου ακουσω καποιες γνωμες τσεκαρο τις "γωνιες" μου περνω την καταληλη σταση κ ρωταω την Χ Ψ κοπελα που ειναι σχετικα κοντα ( η μακρια δεν εχει σημασια) πχ "με τα παιδια εκει λεγαμε αυτο... εσυ τι λες?" αν απαντησει αυτου που θελω θα πω κατι οπως "επιτελους βρεθηκε καποιος να συμφωνουμε ... να σου πω.. πως σε ειπαμε πες το λιγο κ σε αυτον/ην " με παιχνιδιαρικο υφος παντα κ τη παρασηροω αυτη η ακομα κ την παρεα τις μαζι σε συζητηση με ολοι την παρεα μου απλα κ κοινονηκοτατα! τωρα αν διαφωνησει η πει κατι που δεν εχω υπολογισει θα πω κατι του στυλ "χμ ενδιαφερον δε το ειχα σκεφτει ετσι κ θα προσπαθησω για μια πιο προσωπικη συζητηση. Φυσικα υπαρχει κ ποσοστο αποτυχιας αλλα δε το σκεφτομαι καθολου ετσι δεν εχω κατι να χασω απο μια συζητηση με μια αγνωστη ετσι κ αλλιως εγω ημουν εκει JUST FOR FUN!!!
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://www.facebook.com/profile.php?id=1445440284
CarpeDiem

CarpeDiem


Αριθμός μηνυμάτων : 3
Location : Αθήνα
Registration date : 03/11/2013

Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;   Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;; Icon_minitimeΚυρ Νοε 03, 2013 10:56 pm

Ωραία αυτά που έγραψε ο maestro και γενικά καλή η κατάσταση. Να σου πώ θα είχα εκστασιαστεί με την κατάσταση και θα έπαιζα με την γκόμενα που είπε το "ποιός είναι αυτός, ρε;" , επειδή για να το λέει αυτό και να έχει τον αυθορμιτησμό να το πεί θα ήταν λογικά η "Leader" όπως την αποκαλώ εγώ δηλαδή εκείνη που θα έκανε το Bitch Shield. Θα γύρναγα το κεφάλι προς το μέρος της και με ανοιχτές παλάμες στραμένες προς τα επάνω και ένα βλέμμα απορίας και ελάχιστου ενθουσιασμού θα της έλεγα κάτι τύπου " Καλά δεν με ξέρεις; Είμαι μεγάλο φλέρτ εγώ". Η κοπέλα αυτή απο τις 3 σε δοκίμασε και θέλοντας και μή σου έριξε το ηθικό. Οτιδήποτε και να μου απάνταγε θα της έλεγα κάτι όπως "Αλήθεια; Και φαινόσουν πιο ντοπαλή." και αμέσως θα γύρναγα το κεφάλι προς το αρχικό group και θα έλεγα "Η γνώμη σας είναι αυτό που πραγματικά χρειάζομαι αυτή τη στιγμή (για να συνεχίσουν την απάντηση που μου έδιναν πριν διακόψει η άλλη)". Με αυτόν τον τρόπο θα έβγαζα την "Leader" τους εκτός και θα είχα ανεβεί στα μάτια του group. Προσοχή στο ύφος σας να μην είναι ειρωνικό αλλα ευδιάθετο όταν της δίνετε την 2η απάντηση ("Αλήθεια; Και φαινόσουν πιο ντοπαλή."). Αυτό θα καθορίσει το να μην κάνετε enemies στο group.

Στην ουσία το εκλαμβάνω έτσι διότι εκείνη που ήρθε έκανε ένα δικό της "opener" (εντός εισαγωγικών όπως έβαλα) με σκοπό να σε δοκιμάσει και να τραβήξει το βλέμα πάνω της στο group. Την έχω πατήσει έτσι στο παρελθόν, όμως όχι τόσο συχνά ώστε να το τελειοποιήσω. Πολλά μπορεί να πεί το Bitch Shield. Κάνε όμως τη διαφορά. Μην κάνεις αυτό που θα περιμένει ότι θα κάνεις δηλαδή να κολλώσεις, ή να την προσβάλεις (να μαλώσεις). Παίξε..
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Τι γίνεται όταν έρονται και άλλοι στο set;;;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1
 Παρόμοια θέματα
-

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
The Greek Underground PUA Community :: Συζητήσεις :: Sticky Points-
Μετάβαση σε: